Kanada'da Eğitim

Kanada Eğitim Rehberi Kanada, Kanada'da eğitim,
Kanada İngilizce dil okulları hakkında ücretsiz eğitim danışmanlığı

Kanada Eğitim Sistemi

Kanada Eğitim SistemiKANADA EĞİTİM SİSTEMİ

Kanada Eğitim Sistemi, ana okuldan üniversiteye kadar uzanan kategorilerde hem devlet okullarını hem de özel okulları kapsamaktadır. Eğitim, Kanada Anayasası kapsamında eyaletlerin sorumluluğundadır, bu da eyaletlerdeki eğitim sistemleri arasındaki farklılığı gösterir. Buna rağmen, eğitim ülke genelinde yüksek standartlardadır.

Kanadalı çocuklar genelde 4–5 yaslarında zorunlu olmayan 1–2 yıllık anaokulu eğitimine devam ederler. Tüm çocuklar yaklaşık 6 yaslarında birinci sınıfa başlarlar. Normal olarak, eğitim yılı Eylül'de baslar ve Haziran'a kadar devam eder fakat bazı durumlarda Ocak aylarında okula alımlar mümkün olabilir. Liseler, eyaletlerin sistemine bağlı olarak 11, 12 ya da 13. sınıflara kadar devam eder. Bundan sonra, öğrenciler üniversite, kolej ya da Cegep'de okumaya devam edebilirler. Lise ile üniversite arasında 2 yıllık genel eğitim, 3 yıllık teknik eğitim vermekte olan Cégep, "Genel ve Mesleki Kolej" anlamına gelen Fransızca kelimelerin kısaltmasıdır. Quebec eyaletinde Cégep sistemi bulunmaktadır.

Yüksek Kaliteli Eğitim

Yüksek kaliteli program seçenekleri tüm Kanadalı kurumlar için geçerli olduğundan, Kanada'da eğitim kurumlarını değerlendiren resmi bir sıralama yoktur. Kanada'da Okulu seçerken, okul kategorisine, büyüklüğüne ve kurumun konumlanmasını ön plana almak gerekmektedir. Eğer öğrencinin ilgilendiği özel bir alan varsa, öğrencinin o disiplinde hangi okulun daha fazla beklentilerini karşılayacağını araştırması yararlı olacaktır.

 

Anasayfa | Makaleler | Bilgi İstek Formu | Kayıt Formu | Hakkımızda | Bize Ulaşın